Zabytki gminy Biskupiec

Biskupiec to miasto dla ludzi aktywnych, otwartych i żądnych poznania. Kryje ono mnóstwo  niezwykłych zabytków, które po prostu trzeba zobaczyć. Wiele miejsc, obiektów jest świadectwem minionej epoki. Nie brak tu urzekających swoim pięknem kościołów, kapliczek, pomników czy też budynków użyteczności publicznej. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, każdy na nowo odkryje niepowtarzalny klimat dawnych lat.

Biesowo i Biesówko - Kościół i młyn

Kościół wybudowany prawdopodobnie zaraz po powstaniu Biesowa (wieś lokowana 24 lipca 1354 r. na prawie chełmińskim. Historia jej powstania związana jest rycerzami Mikołajem i Santirme, którym wyrokiem sądu polubownego, biskup Jan z Miśni przyznał 60 włók ziemi. Podzielili oni owy majątek na dwie wsie – folwark stanowiący dzisiejsze Biesówko oraz wieś czynszową Biesowo). Działania wojenne nie były dla niego łaskawe, najpierw został częściowo zniszczony podczas wojny trzynastoletniej, potem w latach 1519 – 1521 uległ prawdopodobnie całkowitemu zniszczeniu.

Czytaj więcej...

Droszewo - Dworek

Zabytkowy Dworek klasycystyczny z końca XVIII w.. Od XIX w. należał on do rodziny Barkowskich, od XX w. - do rodziny Porsch. Pod koniec 2009 r. uległ on częściowemu zniszczeniu, w wyniku pożaru ucierpiał dach i poddasze budynku.

Biskupiec - Kościół pw. Błogosławionej Karoliny Kózkówny

Obecny kościół katolicki pod wezwaniem Błogosławionej Karoliny Kózkówny został wybudowany w latach 1842-1848. Wzorowano się na Świątyni Pokoju w Poczdamie, autorem projektu był Friedrich August Stüler. Zachowano formę bazyliki emporowej tzn. wewnątrz mieszczą się wsparte na kolumnach balkony tzw. chór.

Czytaj więcej...

Najdymowo - Szkoła oraz budynki cegielni

Szkoła w Najdymowie wybudowana prawdopodobnie przed rokiem 1827, obecnie pełniący funkcję mieszkalną. Językiem nauczania był polski, religii uczył Maciej Balewski. Budynek piętrowy.

Czytaj więcej...

Biskupiec - Browar

Kiedyś warzenie piwa nie było tak jak teraz zawodem lecz przywilejem. Okres jego produkcji był ściśle określony tj. od 24 sierpnia ( św. Bartłomieja) do 1 maja (św. Jakuba). Upoważnieni do tego mieszkańcy na swych domach, nad wejściem przybijali świerkowe gałązki. Obowiązywały ich pewne zasady, a za ich złamanie groziły srogie kary pieniężne, jak i również odebranie prawa wyszynku. W okresie biskupim za warzenie piwa nie płacono żadnego podatku, dopiero za panowania pruskiego wprowadzono podatek od piwa.

Czytaj więcej...

Czerwonka - Kaplica i wieża ciśnień

Neogotycka kaplica filialna p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego z 1920 r., zbudowana dla uczczenia poległych w czasie I wojny światowej mieszkańców wsi. Zwieńczona dzwonniczką.

Czytaj więcej...

Botowo - Kamienny pomnik

Kamienny pomnik upamiętniający poległych podczas I wojny światowej. Na kamieniu lista nazwisk tych którzy zginęli.

Czytaj więcej...

Wilimy - Szkoła, kapliczki.

Wieś położona nad jeziorem Dadaj, wyróżniająca się szczególnymi walorami przyrodniczymi. Uwarunkowania krajobrazowe zadecydowały o różnej funkcji wsi: rolniczej, turystycznej.

Czytaj więcej...

Rasząg - Kościół i kapliczki

Neoromański kościół wybudowany na początku XX w., a dokładnie w roku 1925. Swoim stylem przypomina bajkową budowlę. Wybudowany został z najprawdziwszego kamienia polnego. Jest filialnym kościołem parafii ewangelickiej w Sorkwitach.

Czytaj więcej...

Kojtryny - Pomnik

Obecność pomnika we wsi jest już jakby wpisana w krajobraz warmińskich wiosek. Jednak owy pomnik nie jest kolejnym, który został poświęcony ofiarom wojny lecz powstał w celu uwiecznienia tragicznej śmierci pewnej dziewczyny. Była ona córką niemieckiego właściciela tutejszego majątku, utonęła podczas połowu ryb. Stąd wzięła się nazwa „Rybaczka”, a pomnik to postać dziewczyny z przewiązaną sznurem sukienką , którego drugi koniec zawiązany jest na pniu drzewa.

Bredynki

Wieś Bredynki to najmłodsze osiedle chłopskie na Warmii. Przyczyną tak późnej kolonizacji były nieuregulowane prawo własności oraz teren narażony na napady wojsk litewskich. W 1599 r. przedsięwzięciu lokacji wsi podjął się Serafin Zaręba, mianowany sołtysem. Za zgodą kardynała Andrzeja Batorego otrzymał On zgodę na otwarcie karczmy. Również przed rokiem 1600 człowiekowi o nazwisku Albert został sprzedany grunt pod budowę młyna (nadanie przywileju młyńskiego 18 maja 1605 r.).

Czytaj więcej...

Kobułty - Kościół

Kościół parafialny św. Józefa Rzemieślnika został wybudowany w latach 1897 – 1899. Utrzymany jest w stylu neogotyckim, czyli charakterystyczna jest tu smukłość i strzelistość budowli. Sklepienie krzyżowo – żebrowe, w oknach witraże. Wnętrze jest bogato zdobione, obecność licznych kolorowych malowideł ściennych. Owy Kościół neogotycki konsekrowany był w 1903 roku. Do parafii należą następujące miejscowości: Kobułty, Borki Wielkie, Mojtyny, Kamionka, Pierwej, Chmielówka, Wola Popowa, Grodziska, Rutkowo, Łąka Dymerska, Rudziska, Labuszewo, Dymer, Botowo.

Czytaj więcej...

Biskupiec - Spichlerz

Przy ulicy Grunwaldzkiej mieści się dawny spichlerz – budynek niegdyś przeznaczony do przechowywania materiałów sypkich, głównie zbóż. Pochodzi on 1925 r., charakteryzuje się zwartą, wpisaną w plan kwadratu bryłą. Wybudowany został z cegły ceramicznej, konstrukcja stropów drewniana. Dach budynku jest dwuspadowy. Przy obu ścianach frontowych znajdują się rampy rozładunkowo - załadunkowe .Wewnątrz trzykondygnacyjnego budynku mieści się winda towarowo – osobowa o nośności do 500 kg. Obecnie budynek przeznaczony pod wynajem, zarówno magazyny jak i pomieszczenia biurowe.